Narzędzia do łączenia drewna - zestawienie narzędzi stolarskich niezbędnych w pracy z meblami

Dla każdego, kto kiedykolwiek próbował łączyć deski przy użyciu okrągłych kołków meblowych bez wsparcia dodatkowych narzędzi, pewnie nie jest obce uczucie pełnego napięcia w momencie, gdy deski zostają ze sobą złączone i nadchodzi odpowiedź na kluczowe pytanie: czy będą pasować czy nie? Praca z drewnem, bez względu na to czy jesteś profesjonalistą czy hobbystą, jest przyjemniejsza i łatwiejsza, gdy używa się przy niej dedykowanych narzędzi. Szczególnie wrażliwym momentem jest łączenie drewna do drewna. Aby ułatwić sobie to zadanie, przedstawiamy zestawienie naszych ekspertów e-metal.pl. Jakie wybrać narzędzia do łączenia drewna? Zobacz nasze propozycje.

Niewidoczne i dekoracyjne połączenia drewna

Podczas pracy z tworzeniem mebli, zależy nam na trwałych i estetycznych rozwiązaniach łączenia ze sobą drewnianych elementów. Niewidoczne łączenia to klucz do estetycznego wykończenia.

Jakie są sposoby łączenia drewna do drewna?

  • połączenia kołkowe
  • połączenia lamelkami
  • połączenia wpustowe

Połączenia na kołki drewniane

Jednym z najmniej "widocznych" sposobów łączenia drewna jest wykorzystanie kołków. Ta metoda cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją prostotę - do jej zastosowania wystarczy jedynie wiertarka oraz odpowiednie wiertło do drewna. Dzięki kołkom okrągłym możliwe jest wykonywanie różnorodnych połączeń, takich jak narożnikowe, typu "T" czy czołowe.

Jeśli nie posiadasz jeszcze odpowiedniej wiertarko - wkrętarki możesz zobaczyć nasze zestawienie do 1000 zł - zobacz tu: KLIK

Kołki meblowe, które zazwyczaj są wykonane z drewna bukowego i dostępne są w różnych średnicach oraz długościach. Kołki te posiadają niewielkie, podłużne rowki zwane żłobieniami, co sprawia, że są one czasem nazywane kołkami ryflowanymi, odróżniając je od gładkich kołków. W celu połączenia drewna za pomocą tych kołków, najpierw umieszcza się je w wcześniej wierconych otworach, a następnie dodaje klej stolarski. Klej wypełnia otwory i jest wciskany wzdłuż rowków kołka, co sprawia, że połączenie staje się trwalsze.

Wykonanie niewidocznych połączeń za pomocą kołków wymaga starannego wiercenia otworów, które muszą być dokładnie przeciwnie ułożone względem siebie. Ręczne zaznaczanie punktów wiercenia ołówkiem i calówką rzadko gwarantuje pożądaną precyzję, dlatego zaleca się korzystanie ze specjalnych szablonów do połączeń kołkowych, aby osiągnąć najlepsze efekty.

Przydatne mogą się okazać również specjalne ograniczniki głębokości wiercenia lub znaczniki do połączeń kołkowych. W przypadku łączenia drewna w kształcie narożnikowym oraz w formie litery "T", otwory w powierzchniach drewnianych mogą być wiercone na głębokość równą maksymalnie 2/3 grubości drewna. Pozostała część kołka, po zachowaniu 2 – 3 mm na klej, jest montowana na przeciwległej stronie lub w czole deski. Dlatego też, w przypadku tego typu połączeń, ważne jest ustalenie dwóch różnych głębokości wiercenia za pomocą ogranicznika głębokości wiercenia.

Połączenia lamelkami

W przeciwieństwie do okrągłych kołków, lamelki są łatwiejsze do precyzyjnego ustawienia, dzięki rowkom o szerokości 4 mm ułatwiającym dokładne dopasowanie elementów drewnianych podczas procesu klejenia. Połączenia lamelkami charakteryzują się nadzwyczajną nośnością i wytrzymałością, ponieważ powierzchnia klejenia jest znacznie większa niż w przypadku kołka okrągłego, a płytka nasiąkająca klejem rozszerza się.

Lamelki doskonale sprawdzają się w łączeniu drewna, wycinaniu szczelin, tworzeniu uciosów oraz przycinaniu listew. Do wycinania rowków pod lamelki konieczna jest uniwersalna frezarka do drewna oraz standardowa szlifierka kątowa.

Dzięki swojej szybkości i precyzji, lamelki stanowią idealną metodę łączenia podczas konstruowania mebli. Mogą być wykorzystywane do tworzenia zarówno skomplikowanych konstrukcji na skośnych dachach, jak i prostych połączeń narożnikowych przy budowie szuflad.

Połączenia wpustowe

Wśród profesjonalnych rzemieślników, doskonale wykonane ręcznie wpustowe połączenia narożnikowe są uważane za wyraz najwyższych zdolności rzemieślniczych. Z tego powodu stanowią one istotny element egzaminów czeladniczych i mistrzowskich dla stolarzy. Opanowanie tej umiejętności wymaga nie tylko rzemieślniczego talentu, lecz także wielu godzin praktyki. Kluczowym elementem jest również użycie niezawodnego i bardzo ostrych narzędzi ręcznych.

Profesjonalne narzędzia stolarskie - zestawy do połączeń kołkowych i nie tylko

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze stolarstwem, możemy zaproponować Ci gotowe zestawy łączeń stolarskich, które umożliwią Ci łączenie elementów drewnianych. Proponujemy dwa zestawy marki Wolcraft - renomowanego niemieckiego producenta rozwiązań dla stolarstwa. Dodatkowo żadna praca z obróbką drewna nie może odbyć się bez profesjonalnego ścisku, tutaj również mamy coś do polecenia.

  1. WOLFCRAFT Under Cover Jig, zestaw do wykonywania niewidocznych (ukrytych) połączeń w drewnie

Kompletny zestaw do wykonywania połączeń ukrytych. Wykonasz nim szybkie, precyzyjne i stabilne połączenia tylko w trzech prostych krokach. Z użyciem Undercover Jig wiercimy precyzyjne otwory w desce, następnie łączymy wkrętami obie deski i nasze precyzyjne i trwałe połączenie jest już gotowe. Znajdziesz w nich m.in ograniczniki wiercenia czy odpowiednie wiertło.

  1. Wolfcraft zestaw do kołkowania 6, 8, 10 mm

Startowy zestaw do połączeń kołkowych w rozmiarach 6,8 i 10 mm. Zestaw ten umożliwia wykonanie wszystkich połączeń kołkowych: narożnikowych, typu ”T” i czołowych

  1. Wolfcraft EHZ PRO 100-300 ścisk jednoręczny z funkcją rozpierania

Wytrzymały i mocny ścisk - nie pozwól aby delikatne przesunięcia elementów zrujnowały całą twoją pracę. Szybki pewny i komfortowy zacisk, tylko przy użyciu jednej ręki!

Narzędzia do łączenia drewna -zrób to sam

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Ci zdecydować w wyborze najlepszych zestawów do połączeń drewna. Wybierasz kompletny zestaw do połączeń kołkowych czy może dobierasz do tego jeszcze ściski? Bez względu na wybór, z pewnością narzędzia do drewna marki Wolfcraft umożliwią i ułatwią szybką pracę z drewnem. Wszystkie potrzebne produkty znajdziesz w sklepie e-metal.pl.