Jakie wiertła do płytek wybrać?


Wiercenie otworów w płytkach może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy chodzi o twarde materiały jak gres czy glazura. W tym przewodniku omówimy, jak wywiercić otwór w płytkach, jakie wiertła do płytek wybrać oraz jak unikać pęknięć i uszkodzeń. 
Wybór odpowiedniego wiertła jest kluczowy dla prawidłowego wiercenia otworów. Najlepszym wyborem są wiertła diamentowe, które zapewniają precyzyjne i czyste wiercenie.

Wiercenie na sucho - Otwornice diamentowe z serii Rubi DRYGRES

Idealne do wiercenia w gresie, gresie porcelanowym, granicie i marmurze. Diamenty nakładane technologią lutowania próżniowego zwiększają ich odporność na wysokie temperatury i tarcie. Wiertła DRYGRES 6-12 mm są doskonałe do montażu akcesoriów i elementów dekoracyjnych, a rozmiary 20-75 mm sprawdzają się w profesjonalnym przygotowaniu otworów pod instalacje wodne, odpływy i puszki elektryczne.

Dzięki gwintowi M14 wiertła mogą być używane bezpośrednio na szlifierce lub na wiertarce bez udaru za pomocą łącznika. Średnia trwałość wierteł DRYGRES 6-12 mm to 25 otworów, a dla rozmiarów 20-75 mm - 60 otworów, zależnie od typu i grubości materiału oraz odpowiedniego chłodzenia. Mogą wykonywać otwory do 36 mm głębokości.

Wiertła DRYGRES 6-12 mm zawierają wosk, który topi się podczas użytkowania, ułatwiając chłodzenie i odprowadzanie cząstek wierconego materiału. Boczny otwór w koronkach 20-75 mm zapewnia lepsze chłodzenie i usuwanie pozostałości. Przed każdym użyciem należy wiertło oczyścić i sprawdzić. Maksymalna szybkość robocza wynosi 14,000 obr/min, ale dla trwałości wiertła nie należy jej przekraczać, zaleca się także wykonywanie okrężnych ruchów wiertłem dla lepszego chłodzenia.

Otwornice z serii Rubi DRYGRES możesz kupić w sklepie e-metal.pl także w zestawach.

Wiercenie na mokro - Otwornice diamentowe z serii Rubi EASY GRES

Idealne do pracy z wiertarką elektryczną bez udaru. Wysokiej jakości diament umożliwia precyzyjne wiercenie w gresie, gresie porcelanowym, granicie, marmurze i szkle. Idealne do wykończeń łazienkowych i dekoracyjnych. Używaj z prowadnicą Easy Gres dla najlepszych rezultatów. Średnia trwałość do 15 otworów. Stalowy korpus z diamentową końcówką, boczny otwór dla lepszego chłodzenia i usuwania urobku. Zalecane obroty robocze: 400-1000 obr/min. Nie przekraczaj prędkości i nie wywieraj nadmiernego nacisku dla optymalnych wyników i dłuższej żywotności wiertła.

Akcesoria przydatne podczas wiercenia gresu - Prowadnica RUBI MULTIDRILL PLUS

Umożliwia precyzyjne wykonywanie otworów w powierzchniach poziomych i pionowych dzięki mocowaniu na przyssawkę, zapewniając stabilność w dokładnie wyznaczonym miejscu. Zapobiega przesunięciom wiertła na powierzchniach gładkich, chropowatych i lekko strukturalnych. Pasuje do wszystkich wierteł diamentowych RUBI o średnicy od 6 mm do 120 mm. Wyposażona w przyłącze do wężyka hydronetki.

Wiercenie otworów w płytkach - poradnik

Wiercenie otworów w płytkach ceramicznych wymaga precyzji i odpowiednich narzędzi, aby uniknąć ich pęknięcia lub uszkodzenia. Oto kroki, które pomogą ci przeprowadzić ten proces prawidłowo:

Narzędzia i materiały:

 1. Wiertarka elektryczna lub szlifierka elektryczna (najlepiej z regulacją prędkości).

 2. Wiertła do płytek ceramicznych (wiertła diamentowe lub wiertła widiowe).

 3. Taśma malarska lub taśma maskująca.

 4. Markery do oznaczania miejsca wiercenia.

 5. Woda (do chłodzenia wiertła).

 6. Ścisk stolarski (opcjonalnie, do unieruchomienia płytki).

Kroki:

 1. Przygotowanie powierzchni:

  • Oczyść płytkę, na której będziesz wiercić, aby usunąć kurz i zabrudzenia.

  • Naklej kawałek taśmy malarskiej w miejscu, gdzie zamierzasz wiercić. Taśma pomoże zapobiec ślizganiu się wiertła na gładkiej powierzchni płytki.

 2. Oznaczenie punktu wiercenia:

  • Zacznij od zaznaczenia dokładnego położenia otworu w płytkach na taśmie za pomocą markera.

 3. Przygotowanie wiertarki:

  • Zamocuj odpowiednie wiertło do wiercenia płytek ceramicznych.

  • Ustaw wiertarkę na niskie obroty. Wysokie obroty mogą przegrzać wiertło i uszkodzić płytkę.

 4. Wiercenie:

  • Zacznij ostrożnie wiercenie otworów pod niewielkim kątem, aby wiertło miało lepszą przyczepność, a następnie powoli wyprostuj wiertło do pionu.

  • Wierć powoli i równomiernie, bez zbytniego nacisku. Zbyt duży nacisk może spowodować pęknięcie płytki.

  • Regularnie schładzaj wiertło wodą, aby zapobiec jego przegrzewaniu.

 5. Dalsze kroki:

  • Po przewierceniu płytki zmień wiertło na takie, które będzie odpowiednie do materiału znajdującego się za płytką (np. beton, drewno) jeśli to konieczne.

 6. Czyszczenie:

  • Po zakończeniu wiercenia, usuń resztki taśmy i oczyść powierzchnię.

Dodatkowe wskazówki:

 • Jeśli wiercisz w już zamontowanej płytce, upewnij się, że miejsce wiercenia nie koliduje z instalacjami wodnymi lub elektrycznymi.

 • Praktykuj na kawałku płytki lub na innej mniej widocznej powierzchni, aby nabrać wprawy.

Przestrzeganie tych kroków pomoże ci skutecznie i bezpiecznie wiercić otwory w płytkach ceramicznych, minimalizując ryzyko ich uszkodzenia.

Wiercenie w twardych płytkach

Wiercenie w twardych płytkach, takich jak gres, wymaga specjalnych technik. Wybierz wiertła diamentowe oraz stosuj chłodzenie wiertła. Wiercenie wiertłem diamentowym oraz wiercenie na sucho i na mokro mogą być stosowane w zależności od rodzaju płytek.

Unikanie Pęknięć i Uszkodzeń

Aby zminimalizować ryzyko pęknięcia płytki, zawsze wierć na niskich obrotach i stopniowo zwiększaj prędkość. Unikaj nacisku na wiertło, aby nie uszkodzić krawędzi płytki. Prawidłowe wiercenie otworów zapewnia gładkie i dokładne wykonanie otworu bez uszkodzeń.

Podsumowanie

Wiercenie otworów w płytkach, glazurze czy gresie może być łatwe, jeśli zastosujesz odpowiednie techniki i narzędzia. Wybierz dobrej jakości wiertła, stosuj chłodzenie wiertła i zachowaj ostrożność, aby uniknąć uszkodzeń płytek. Pamiętaj, że wiercenie otworów wiertarką wymaga precyzji i cierpliwości, ale z naszym przewodnikiem na pewno sobie poradzisz!